Gry mogą być pożyteczne dla twojego dziecka

Gry wideo to przede wszystkim świetna rozrywka, nie wolno jednak zapominać, że nie jest to ich jedyna zaleta. Coraz więcej specjalistów przychyla się ku temu, że odpowiednio dobrane gry nie tylko pozytywnie wpływają na rozwój naszego dziecka, ale też pomagają mu rozwijać umiejętności potrzebne w dorosłym życiu. Jak gry wideo mogą pomóc naszym pociechom i jakie tytuły są dla nich najlepsze?

Czego gry wideo mogą nauczyć nasze dzieci?
Czego gry wideo mogą nauczyć nasze dzieci? źródło: Shutterstock

Forge of Empires

Forge of Empires – król przeglądarkowych gier strategicznych czeka na Ciebie! Przejmij kontrolę nad niewielkim miastem, rozwijaj je i podbijaj nowe ziemie na przestrzeni dziejów, poczynając od epoki kamienia łupanego.

Doczekaliśmy się czasów, gdy

Gry uczą rozwiązywania problemów

Jaka jest idealna

Gry rozwijają spostrzegawczość i porawiają koordynację ręka oko

Niektórym może się wydawać, że

Gry rozwijają umiejętność strategicznego myślenia

W świecie wysokobudżetowych gier wideo strategie są w zdecydowanym odwrocie, na szczęście zgoła inaczej mają się sprawy na rynku gier mobilnych i przeglądarkowych, gdzie gry strategiczne wiodą zdecydowany prym. Już najmłodsi cztero czy pięcioletni gracze mogą pod naszym czujnym okiem ćwiczyć swoje umiejętności dysponowania zasobami w sympatycznych

Gry pomagają w rozwijaniu rozmaitych zaintersowań

Jeśli już jesteśmy przy grach strategicznych, nic tak jak one nie pozwala rozwijać zainteresowań naszej pociechy, przenosząc ją w

Gry pomagają ćwiczyć wielozadaniowość

Możemy nie zwracać na to uwagi, warto jednak wiedzieć, że interfejsy współczesnych gier, choć przyjazne wykazują się sporym stopniem skomplikowania – na szczęście! – okazuje się bowiem, że spora część dostępnych tytułów w tym szczególnie strategie czasu rzeczywistego pomagają naszemu dziecku ćwiczyć wielozadaniowość.

Gry uczą współpracy

Gdy nasza pociecha będzie nieco starsza można ją zapoznać ze światem gier sieciowych. Te mogą się wydawać nieco niebezpieczne, oferują jednak rzecz bezcenną – interakcję z innymi graczami, a często także konieczność umiejętnej współpracy, która jest konieczna, by szczęśliwe zakończyć dany etap lub wygrać z drugą drużyną. Jeśli już o tym mowa, gry wideo uczą rywalizacji, warto jednak pamiętać, by odpowiednio przygotować nasze dziecko do zabawy online i kontrolować z kim i jak porozumiewa się pociecha w wirtualnym świecie.

Gry uczą radzenia sobie z porażką

Rywalizacja prowadzi nie tylko do wygranej, ale też (w szczególności w przypadku gier sieciowych) do niezliczonych porażek. Być może podchodzenie 30 raz do tego samego etapu w grze nie jest tak stresogenne, jak piąte podejście do egzaminu na prawo jazdy lub poprawianie niezaliczonej klasówki, nie zmienia to jednak faktu, że gry wideo mogą pomóc w przepracowywaniu przez naszą pociechę goryczy porażki.

Gry motywują do nauki nowych rzeczy

Może to brzmieć banalnie, ale sam autor tego artykułu przyznaje, że gdy był jeszcze pacholęciem, nic nie motywowało go tak do nauki języka, i poszukiwania nowych rozwiązań jak gry wideo. Dziś jest to nieco łatwiejsze (nasze pociechy mogą sięgać po pomoc w sieci, np. podczas gry w niesamowicie popularnego Minecrafta) i choć na pierwszy rzut oka ta wiedza może się nam wydawać bezużyteczna warto zwrócić uwagę, że poza stworzeniem nowego stopu/domku/windy itp. nasza pociecha uczy się szukania odpowiednich informacji i przyswaja nową wiedzę.

Big Farm

W przeglądarkowej grze Goodgame Big Farm wcielicie się w ambitnego farmera próbującego zamienić małe gospodarstwo w wielki, dobrze prosperujący folwark przynoszący krociowe zyski.

Jak widać, gry mają naprawdę sporo zalet i choć niewskazane jest, by były dla naszych dzieci jedynym, a nawet najważniejszym zajęciem, warto o nich pamiętać, może się bowiem okazać, że przyniosą one całkiem sporo korzyści.

Gry mogą być pożyteczne dla twojego dziecka