Oto najbogatsi twórcy gier wideo. Na liście są Polacy

Jeszcze 20 lat temu nikt by nie pomyślał, że w branży gier będzie można dorobić się miliardów. Jeszcze dekadę temu nikt by nie uwierzył, że na liście najbogatszych znajdą się Polacy. Obecnie nie ma już chyba wątpliwości co do tego, że gaming to nie tylko coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu, ale także prawdziwa żyła złota.

Paweł Marchewka
Paweł Marchewka źródło: Prasowe

Poniżej przedstawiamy dowód na to w postaci listy producentów gier wideo, którzy w tej branży dorobili się milionów/miliardów. Jest wśród nich trójka Polaków...

Robert "Bobby" Kotick (Activision Blizzard)

Robert "Bobby" Kotick
Robert "Bobby" Kotick źródło: wikimedia.org
 • Szacowany majątek: siedem miliardów dolarów
 • Miejsce na liście najbogatszych ludzi magazynu "Forbes": aktualnie nienotowany

Kotick uczestniczył w kilku historiach wzbudzających kontrowersje (sprawa Jasona Westa, Vincenta Zampellii i studia Infinity Ward, skarżenie się w wywiadach na Tima Schafera czy polityka maksymalnego eksploatowania serii

Gabe Newell (Valve)

Gabe Nevell
Gabe Nevell źródło: wikimedia.org
 • Szacowany majątek: 4,2 miliarda dolarów (według danych z ostatniego rankingu "Forbesa")
 • Miejsce na liście najbogatszych ludzi magazynu "Forbes": 427

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w branży gier wideo. Związany z nią od 1996 roku, kiedy to - wraz z Mike'iem Harringtonem - założył przedsiębiorstwo Valve Software (wcześniej przez 16 lat pracował w Microsofcie). Znamy go i cenimy przede wszystkim dzięki kultowej serii gier Half-Life i

Xu Bo (Guangzhou Duoyi Network)

 • Szacowany majątek: 4,2 miliarda dolarów (wedługg danych z ostatniego rankingu "Forbesa")
 • Miejsce na liście najbogatszych ludzi magazynu "Forbes": 427

Biznesmen, który w ostatnim zestawieniu najbogatszych ludzi magazynu "Forbes" zajął ex aequo 427 miejsce wraz z Gabe’em Newellem, w Europie i Ameryce jest praktycznie nieznany. Założona i prowadzona przez niego firma - Guangzhou Duoyi Network - tworzy gry mobilne przeznaczone na chiński rynek. W tym roku znalazła się na 25 miejscu wśród najlepszych przedsięwzięć internetowych w Państwie Środka. Być może nigdy nie zagracie w żadną z jej produkcji, ale o jej istnieniu - podobnie jak o istnieniu Xu Bo - zdecydowanie warto wiedzieć.

Mike Morhaime (Activision Blizzard)

 • Szacowany majątek: 1,7 miliarda dolarów
 • Miejsce na liście najbogatszych ludzi magazynu "Forbes": aktualnie nienotowany

Kolejny dowód na to, jak dobrze radzi sobie koncern Activision Blizzard. Mike Morhaime, jeden ze współzałożycieli studia Blizzard, zdecydowanie zasłużył na to, aby trafić na listę najbogatszych ludzi z branży gier wideo. Firma, której przewodzi, odpowiada za jedne z najpopularniejszych wśród graczy serii:

Mark Pincus (Zynga)

Mark Pincus
Mark Pincus źródło: Reuters
 • Szacowany majątek: 1,45 miliarda dolarów
 • Miejsce na liście najbogatszych ludzi magazynu "Forbes": 1678

Przedsiębiorca, który rozwinął kilka biznesów, jak chociażby serwis Support.com, a także inwestował w takie przedsięwzięcia, jak Napster, Twitter czy Facebook. Jednak z naszego punktu widzenia jego najważniejszym posunięciem w dotychczasowej karierze było współzałożenie firmy Zynga - giganta, który przez kilka lat wyprodukował szereg szalenie popularnych gier społecznościowych. Wśród stworzonych przez niego przebojów były między innymi FarmVille, CityVille, Mafia Wars czy Zynga Poker.

Marcin Iwiński (CD Projekt RED)

Marcin Iwiński
Marcin Iwiński źródło: Prasowe
 • Szacowany majątek: 0,727 miliarda złotych = 0,199 miliarda dolarów
 • Miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu "Forbes": 56

Marcin Iwiński od lat był związany z firmą CD Projekt. To on - wraz z Michałem Kicińskim - założył ją w 1994 roku, a następnie odpowiadał w niej m.in. za rozwój biznesu oraz kontakty międzynarodowe. Obaj panowie w 2011 roku zostali uhonorowani tytułem Człowieka Roku 2010 Polskiego Internetu. Stworzona przez studio CD Projekt RED seria Wiedźmin została ciepło przyjęta na całym świecie. Do dziś sprzedała się w łącznym nakładzie ponad 25 milionów egzemplarzy. To pozwoliło Marcinowi Iwińskiemu i Michałowi Kicińskiemu zostać milionerami przez wielkie "m".

Michał Kiciński (CD Projekt RED)

Michał Kiciński
Michał Kiciński źródło: Prasowe
 • Szacowany majątek: 0,656 miliarda zł = 0,179 miliarda dolarów
 • Miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu "Forbes": 65

Michał Kiciński i Marcin Iwiński byli ze sobą - i z grami wideo - związani od samego początku swojej biznesowej kariery. Cały czas wspólnie rozwijali CD Projekt, przechodząc od etapu maleńkiej, nieznanej firmy aż do poziomu międzynarodowej korporacji, co pozwoliło im znaleźć się w pierwszej setce najbogatszych Polaków. Z niecierpliwością czekamy na sukcesy CD Projekt RED. Choć Kiciński będzie śledził je z daleka. Jakiś czas temu podjął decyzję o porzuceniu gier. Aktualnie ma w planach otworzenie restauracji oraz opracowanie ekotelefonu.

Paweł Marchewka (Techland)

Paweł Marchewka
Paweł Marchewka źródło: Prasowe
 • Szacowany majątek: 2,13 miliarda zł = 0,583 miliarda dolarów
 • Miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu "Forbes": 12

Choć to CD Projekt RED jest najbardziej rozpoznawalnym polskim producentem gier wideo, to właśnie szef i właściciel Techlandu znajduje się najwyżej na liście najbogatszych osób branży. Jego firma już od dawna tworzy i wydaje produkcje, które są znane i chętnie kupowane na całym świecie. Mowa o takich tytułach jak Call of Juarez, Dead Island czy Dying Light. Ta ostatnia sprzedała się w nakładzie siedmiu i pół miliona egzemplarzy, pozwalając Pawłowi Marchewce przebojem wedrzeć się na listę najbogatszych Polaków (gdzie w ubiegłym roku znajdował się na 25 pozycji, a w tym roku awansował na miejsce 12).

Oto najbogatsi twórcy gier wideo. Na liście są Polacy