Poznaj grających seniorów

Gry wideo już dawno przestały być hobby zarezerwowanym tylko dla dzieci i nastolatków. Nie ma się zresztą czemu dziwić, mówimy tu bowiem o zjawisku, które liczy sobie już przeszło 70 lat i o rynku który już dawno przestał skupiać się jedynie na zaspokajaniu potrzeb jednej grupy wiekowej.

Seniorzy
Seniorzy źródło: Shutterstock

Dziś na rynku gier znajdziemy wszystko – przyjazne tytuły dla dzieci, intensywne wyścigi dla nastolatków i dojrzałe fabuły dla starszego odbiorcy. Swoją niszę wypatrzą tu zarówno miłośnicy pościgów i strzelanin ci, którzy chcą angażującej, wzruszającej historii, jak i osoby, które chciałby skomplikowanych logicznych zagadek i filozoficznych opowieści. Gracz jest już praktycznie w każdym z nas i nie należy się tego wstydzić! Ci seniorzy zdecydowanie nie boją się mówić o swoim hobby.

Shirley Curry – grająca babcia z pięcioma milionami wyświetleń na Youtubie

Shirley Curry to 81-letnia seniorka z USA, która lubi mówić o sobie „grandma gamer” (grająca babcia). Mieszka w Rocky Mountain w stanie Virginia, wychowała czterech synów, doczekała się już dziewięciorga wnucząt i jednego prawnuka.

Bogumiła Bartnik – platynowa babcia

Pani Bogumiła to emerytowana dyżurna ruchu. W wolnym czasie maluje, wyszywa obrazy, uczęszcza na Uniwersytet Trzeciego Wieku i… gra w gry wideo. Zaczęło się od konsoli SEGA Dreamcast, którą dostała od syna „na rozruszanie stawów”. Faktyczna pasja zaczęła się jednak dopiero po zakupie

Pan Janusz – członek jednej z największych wirtualnych firm transportowych na świecie

Janusz0821 to 50-letni dyspozytor kolejowy z Chojnic, który w wolnym czasie przemierza wirtualne autostrady, będąc częścią firmy transportowej Blue-Trans Spedition w hitowej grze Euro Truck Simulator 2. Co prócz wieku wyróżnia go pośród innych graczy? Przede wszystkim fakt, że w podróż po europejskich drogach transportowych bierze ze sobą setki, a nawet tysiące widzów, którzy śledzą go w serwisie Twitch. Początkowo transmisje miały być jedynie sposobem na zareklamowanie wirtualnej firmy nowym graczom, którzy mogliby do niej dołączyć. Pan Janusz nie chciał nawet ujawniać swojej twarzy, namówili go jednak do tego sami widzowie, dla których sympatyczny wirtualny kierowca stał się prawdziwym fenomenem. Dziś o miejsce w Blue-Trans Spedition naprawdę ciężko, a chętni czekają w kolejce tygodni. Sam Janusz nie przejmuje się zbytnio pozycją internetowej sławy, choć nie zaniedbuje swoich fanów i dba o to, by regularnie prowadzić transmisje z rozgrywki. Ubarwia je rozmaitymi opowieściami, czy dowcipami. Profesjonalny sprzęt do gry i nagrywania zakupił z funduszu przeznaczonego pierwotnie na nowy samochód i trzeba przyznać, że robi to niemałe wrażenie. System złożony z komputera trzech monitorów i dwóch kamer stawia pana Janusza na pozycji profesjonalnego streamera. Jak przyznaje, komputerami interesował się od dawna, jednak zawsze były one mniej istotne niż codzienne sprawy i rodzina. Kilka lat temu został wdowcem. Jak mówi: gra, by wyjść do ludzi, iść do przodu i się nie załamywać, dokładnie tak, jak przekazała mu jego żona.

Warto pamiętać, że gry wideo to nie tylko zaawansowane wysokobudżetowe produkcje, ale też hitowe tytuły przeglądarkowe jak League of Angels II, Na Ryby, czy Farmerama. Każdy z nas ma w sobie gracza i każdy znajdzie coś dla siebie. Być może warto zacząć poszukiwania od Game Planet?

Jesteście miłośnikami wirtualnej rozgrywki i chcielibyście opowiedzieć światu o swojej pasji? Poszukujemy osób, które zgodzą się nam udzielić krótkiego wywiadu i podzielą się z nami swoją opowieścią o graniu. Chętnych prosimy, by napisali do nas na

Poznaj grających seniorów